Kamienne ogrody

kamienne ogrodyKamień w naturze to fragment skały, część góry. Element trwały w ogrodzie i w zależności od zastosowania, kształtu, faktury podnosi wartość wizualną skalnych ogrodów. Kamień w kamiennych ogrodach doskonale komponuje się z innymi materiałami, które użyjemy do kształtowania przestrzeni wokół domu, posesji. Stosowany na obrzeżach rabat podnosi wartość, piękno roślin lub tworząc niewielkie wzniesienia ogranicza ich ekspansję w wybranym tylko miejscu. Kamienne ogrody do tej pory były budowane z kamieni polnych o różnych rozmiarach, fakturze.

Obecnie ogrody z kamienia to również piaskowiec, wapienie, granity, łupki skalne oraz wiele innych, które dostępne są w punktach sprzedaży. Czasami wręcz bardzo egzotyczne, przyciągają uwagę każdego do tej części ogrodu.

Ogród skalny

Materiał z którego będziemy kształtować kamienne ogrody można wykorzystać w rozmaity sposób. Samo pojęcie „ogród skalny” nie wiąże się nierozerwalnie z stanowiskami roślin płożących i typowych roślin, które występują na skalnych zboczach gór. Ten czas już przeminął, ponieważ kamienne ogrody nabrały całkiem innego znaczenia niż to było parę lat wcześniej.

ogród skalnyOczywiście w dalszym ciągu kamienie wytyczają miejsce roślin (bardzo zróżnicowanych kolorystycznie i gatunkowo) niemniej jednak nie ogranicza się ich zastosowania do wytyczania kręgów wysepek i innych figur geometrycznych. Budując oddzielne komory z kamienia w których znajduje się gleba o innych właściwościach i ph budowane są ogrody z kamienia których estetyka odbiega od przyjętych kiedyś standardów. Oddzielne komory zawierające ziemię o dobranych, specyficznych właściwościach gleby dla różnych gatunków pozwalają nam zasadzić rośliny, które w skalnych ogrodach nie miały miejsca. Ich dekoracyjność zależy od kształtu lub kolorystyki, która jest uzależniona od gatunku kwiatów, roślin a tym samym atrakcyjność skalnego ogrodu jest nieporównywalnie większa niż typowy „skalniak”.

Nowoczesne ogrody skalne

nowoczesne ogrody z kamieniaJak do tej pory istotą skalnego ogrodu było naśladowanie natury, czyli zbocza góry, na którym rosną rośliny przystosowane do takich właśnie warunków. Dysponując większą przestrzenią można tak zaprojektować kamienny ogród, aby w jednej tylko części nawiązywał do pożądanego wycinka krajobrazu. Pozostawiając dowolność w aranżacji skalnego ogrodu w pozostałej części. Nowoczesne ogrody skalne, które obejmują czasami całą część rekreacyjną łączą się również z oczkiem wodnym oraz tarasem przylegającym do domu. Ciąg komunikacyjny otoczony roślinami i kwiatami jest tak zorganizowany, aby prowadził poprzez zmieniające się tematycznie miejsca zaprojektowane w skalnym ogrodzie. Oczywiście im więcej miejsca tym kamienne ogrody prezentują się okazalej. Kamienie oraz inne naturalne materiały nie tylko kształtują rzeźbę terenu ogrodu, lecz również przy większych okazach skał odpowiednio oświetlonych w nocy budują jego niepowtarzalny klimat. Proszę sobie wyobrazić nowoczesny ogród skalny z podświetlonym w nocy oczkiem wodnym oraz punktowe oświetlenie okruchów skalny o wysokości do 1.5 metra. Podświetlony ciąg komunikacyjny, który łączy się z podwyższonym zadaszonym tarasem, na którym wieczorem sobie odpoczywamy mając przed sobą niepowtarzalny widok. Takie są obecnie trendy w aranżacji skalnych ogrodów, które obejmują całą aranżację miejsca wypoczynku a nie jak do tej pory to miało miejsce tylko jednej części.

Autor: Mirosław Mazur

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 01.07.2014, in kamienie, kamienne ogrody, nowoczesne ogrody skalne, ogród skalny, Ogrody skalne, ogrody skalne, ogrody z kamienia, skalniak. Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Kamienne ogrody została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: