Tereny zielone

tereny zielone z drzewamiTereny zielone to teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami, które są z nimi funkcjonalnie powiązane. Tereny zielone są pokryte roślinnością w granicach posesji, osiedla lub miasta o zwartej zabudowie, które pełnią różne funkcje. Mogą to być rekreacyjne tereny zielone typu park pełniący funkcję estetyczną a zarazem będący centrum danego terenu korelować z społecznością danego terenu. Park jest miejscem użyteczności publicznej, dlatego pełni on bardzo ważną rolę.


To właśnie na tym terenie zieleni spotykają się sąsiedzi na spacerach, matki z dziećmi lub wszyscy rodzice odpoczywając, rozmawiając ze sobą budują relacje międzyludzkie. Parki, zieleńce, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie są miejscem gromadzenia się ludzi, całych rodzin, dlatego dla społeczności są bardzo ważnym miejscem. Obecnie nieco zapomniane w małych gminach. Zapominamy o tym, że park jest wizytówką miasta i zdając się na brak środków pozwalamy na niszczenie terenów zielonych. Zapomnienie.

Teren zieleni

kolory pas krzewów na terenie zieleni Teren zieleni otwarty to obszar pokryty roślinnością wysoką oraz niską. Jest on świadomie komponowany i spełnia zazwyczaj wielofunkcyjne zadania w okresie letnim. Teren zieleni może być wykorzystany na przeróżne imprezy, których zadaniem jest integracja społeczności. Teren zielony może również spełniać funkcje społeczno-usługowe na rzecz mieszkańców a wówczas pozyskane w ten sposób środki przeznacza się na dalsze inwestycje i prace pielęgnacyjne. Świadoma aranżacja terenów zielonych to wydzielanie miejsc nasadzeń. Ukształtowanie terenów zielonych zgodnie z planami zabudowy miast i osiedli a tym samym wprowadzenie na teren małej lub większej architektury, która jest spójna z architekturą osiedla lub całego miasta.

drzewa jesienią na publicznym terenie zieleni Place sportowe mogą być „wpasowane” wkomponowane w teren zieleni miejskiej uzyskując w ten sposób większe zainteresowanie mieszkańców. Uzyskać w ten sposób można określone fundusze na utrzymanie zieleni przez cały rok. Tak zwana zieleń publiczna przy odpowiednim podejściu może zarabiać sama na siebie. Należy pamiętać, że publiczne tereny zielone są urządzone i zagospodarowane z funduszy publicznych, dlatego tworząc odpowiednią infrastrukturę parku, z których można czerpać fundusze, gmina pozbywa się obciążenia finansowego. Zresztą dosyć znacznego, dlatego niektóre parki są w tak opłakanym stanie. Ukształtowanie terenów zielonych przylegających do bloków mieszkalnych zależy od inicjatyw komitetów blokowych. Niektóre osiedla są zadbane, ponieważ mieszkańcy z własnej inicjatywy dbają o odpowiednią kondycję roślin i drzew będących na tym terenie.

Autor: Mirosław Mazur

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 22.03.2014, in tereny zielone and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Tereny zielone została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: