Rośliny w ogrodzie

rosliny w ogrodzieRośliny w ogrodzie są dopełnieniem sztywnych ram, jakie nakreśliliśmy wykonując projekt ogrodu. Tereny zielone potrzebują kwiatów, bylin oraz krzewów, które sezonowo obsypane kwiatami wpływają na efekt wizualny całego terenu. Właściwy dobór roślin do ogrodu w znacznym stopniu może poprawić energetyką naszego miejsca zamieszkania. Każda roślina, kwiat czy też drzewo posiada energię przynależną do danego gatunku. Energia roślin otacza drzewo, rośliny, kwiaty i roznosi się po całym ogrodzie. Rzadko, kiedy można przeczytać o energii ogrodu, ponieważ jest to temat mylnie zaszufladkowany do pojęć ezoterycznych, chociaż nie ma on z tym nic wspólnego. Oda dawna wiadomo jest, że odpoczywając blisko drzewa (dajmy na to brzozy) wchłaniamy całym swoim ciałem wibracje przynależne do danego gatunku.


Zasilamy w ten sposób nasz organizm „ładując baterie” energią o specyficznych właściwościach. Właśnie po to wyjeżdżamy na wczasy, aby być bliżej natury. Wypoczywamy, delektujemy się terenami zieleni, które regenerują nasze siły witalne. Stworzenie takiego wycinka naturalnego krajobrazu na terenie posesji jest niebywałym wyzwaniem. Należy wiedzieć, jak drzewa, rośliny i kwiaty wzajemnie się uzupełniają tworząc niepowtarzalny klimat zależny od ich konfiguracji. Nasadzeń roślin które rosnąc przez lata będą energetycznym paliwem dla nas.

Energia ogrodu

energia ogroduOdpowiednie nasadzenie drzew i krzewów w ogrodzie może przyczynić się do wzrostu energii na terenach na których jest jej zbyt mało. Odczuwamy brak energii na danym terenie poprzez powtarzające się bule głowy, migreny lub gdy po powrocie z pracy ogrania nas senność zamiast nabierać sił. Jest to bardzo ważne na terenach w bliskim sąsiedztwie miasta fabryk lub w takich miejscach, gdy potencjał energetyczny terenu jest zbyt niski. Braki energetyczny widać jest również po roślinach, które są odpowiednio nasadzone, gleba posiada odpowiednie ph a mimo to rosną powoli tak jakby była to odmiana karłowata. W przypadku, gdy obserwujemy zbyt małe przyrosty, chore rośliny lub usychające drzewa może to oznaczać (ale nie zawsze) że energia działki jest zbyt niska dlatego należy dokonać nasadzeń roślin które podwyższą jej wartość lub dokonać tego sztucznie. Można wykorzystać do tego celu kamienie i ich odpowiednia konfigurację, aby uzyskać właściwą energię ogrodu. Będzie o tym mowa w innej publikacji.

Nasadzenie roślin

nasadzenie roślinSadzenie roślin nie powinno się odbywać tak jak to widzimy w większości na prywatnych posesjach. Na samym początku należy ustalić sztywną koncepcję zagospodarowania terenu i wyznaczyć miejsca nasadzeń roślin. Aby to dokładnie zrobić należy wiedzieć jak rośliny rosną, rozwijają się i jaki obszar ogrodu będą zajmować. Obecnie dość duża jest liczba uprawianych odmian i gatunków roślin, które wchodzą w grę przy aranżacji ogrodu i są dla każdego dostępne. Szkółki z drzewami, gospodarstwa ogrodnicze lub centra ogrodnicze oferują dostateczną ich liczbę i różne odmiany. Oprócz odpowiedniego usytuowania rośliny względem innych należy uwzględnić ogólne kryteria ogrodnicze. Przede wszystkim musimy zdecydować, w którym miejscu w ogrodzie chcemy dokonać nasadzeń roślin i jakim celom ma ona służyć. Zgodnie z tym kryterium wybór padnie na roślinę dużą lub małą. Już przy zakupie należy dowiedzieć się o wielkość rośliny w stanie dojrzałym i kiedy zostanie ona osiągnięta. Wiele roślin, które kupiliśmy, jako małe mogą w ciągu roku znacznie powiększyć swoje rozmiary, dlatego później trzeba będzie je przesadzić a to skutkuje mniejszym wzrostem lub chorobami. Oczywiście można rośliny przycinać, lecz tutaj uwaga! Nie wszystkie rośliny lubią intensywne przycinanie. Naprawdę dobrze rozwijające się i zdrowe rośliny udają się tylko wtedy, gdy na nowym stanowisku w ogrodzie znajdą takie warunki, których wymagają z racji swej natury. Dlatego najpierw należy sprawdzić, jaki typ gleby mamy w ogrodzie i jaka jest w niej zawartość substancji odżywczych. Roślina może wprawdzie pasować do danego miejsca, lecz ph gleby nie będzie odpowiednia. Takim przykładem może tuja, która potrzebuje do prawidłowego rozwoju gleby zakwaszonej, lecz nie wszystkie byliny, jaki będziemy chcieli posiadać w jej sąsiedztwie taką glebę będą lubiły. Tak samo jest, gdy weźmiemy pod uwagę energetyczny aspekt ogrodu lub danego miejsca. Owszem roślina może w danym miejscu podnosić wartość energetyczną, lecz nie będzie lubiła zbytniego nasłonecznienia, dlatego aby dobrze się rozwijała należy stworzyć sztuczny cień poprzez nasadzenie krzewów lub drzew w obrębie tego stanowiska. Jak widać aranżacja ogrodu nie jest sprawą łatwą jakby się mogło wydawać. CDN

Autor: Mirosław Mazur

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 17.06.2014, in ogród, Ogród, projekt ogrodu, rosliny w ogrodzie, tereny zielone and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Rośliny w ogrodzie została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: