Nowoczesny ogród

nowoczesny ogródNowoczesny ogród to przestrzeń uporządkowana z odpowiednio dobraną małą architekturą. Obecnie każdy właściciel ogrodu chce, aby był one bezobsługowy, czyli taki w którym wyeliminuje się ciągłe pielenie, podlewanie itp. Czy jest to możliwe? Oczywiście, lecz należy zdać sobie sprawę że nakład finansowy będzie spory. Po drugie w praktyce oznacza to dokładne przygotowanie (czasami od nowa) podłoża pod rośliny i odpowiednie ich zabezpieczenie przed chwastami. Bezobsługowy ogród już od samego początku musi być dobrze zaplanowany. Pierwszy wstępny projekt ogrodu, jaki przedstawiam jest po to, aby wyznaczyć miejsca w których rośliny będą rosły (jakie jest to ustalane już na pierwszej wizycie) aby dobrać ich sąsiedztwo oraz zastosować odpowiedni system nawadniania.

przestrzeń ogroduNowoczesny właściciel ogrodu chce panować nad swoim otoczeniem, dlatego oczywistą konsekwencją takiej postawy to uporządkowana przestrzeń ogrodu. Dla potencjalnego użytkownika ogrodu na samym początku wydawać się może, że kształtowanie architektury terenów zielonych jest zadaniem bardzo prostym lub wręcz banalnym. Jak się później okazuje to tylko pozory, ponieważ aby ogród był reprezentacyjny, ciekawy należy zastosować takie nasadzenia roślin, aby pasowały one do stylu ogrodu. Styl ogrodu nowoczesnego nie jest tym samym, co styl ogrodu wiejskiego. Zresztą styl wiejski to inne rośliny, architektura i kwiaty niż w nowoczesnym ogrodzie w którym występują rośliny egzotyczne których nie spotkamy nigdzie indziej. Czasami właśnie ta egzotyczność sprawia, że miejsca nasadzeń muszą być szczególnie dopasowane dla jednej tylko rośliny lub drzewa. Dopasowane i przygotowane, ponieważ podłoże na którym mają rosnąć musi być odpowiednie. W trakcie pierwszej rozmowy nowoczesny właściciel przyszłego ogrodu dowiedzieć się może tego, czego nie chciałby usłyszeć. Otóż niektóre rośliny sprowadzane z za granicy nie pasują a może lepiej nie wytrzymają naszych warunków pogodowych. Szczególnie zimą, która może okazać się zabójcza dla roślin w ogrodzie nowoczesnym. Niektóre gatunki tuj czy cyprysów, które są tak chętnie sadzone w ogrodach nie wytrzymają temperatury -25 stopni bez odpowiedniego zabezpieczenia a co dopiero niektóre egzotyczne rośliny, które potrzebują słońca i ciepła. Już na samym początku przed przystąpieniem do wykonania projektu dochodzić może do nieporozumień, ponieważ niektórzy zleceniodawcy nie chcą zrozumieć (nie chcą nawet słyszeć) że niektóre wymarzone drzewa lub rośliny na danym terenie wytrzymają zaledwie parę lat lub tylko jeden sezon. Kolorowe foldery, jakie czasami oglądamy i informacje w nich zawarte nie oddają w pełni szczegółowych danych, które są potrzebne do oceny czy chcę lub nie chcę coś takiego posiadać. Zderzenie z rzeczywistością może być czasami bolesne.

Architektura nowoczesnego ogrodu

architektura ogroduMinął już czas, kiedy o każdy materiał trzeba było walczyć, sprowadzać z zagranicy „kombinować” w różny sposób. Obecnie mamy to, co sobie zamarzymy niemniej jednak czasami znalezienie odpowiedniego wykonawcy do spełnienia swoich marzeń to przysłowiowa „orka na ugorze” Z zwykłej kostki brukowej można wykonać wiele interesujących i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, lecz kto wykona takie cudeńko, kiedy trzeba będzie poświęcić na coś takiego dwa lub trzy razy więcej czasu? Obecnym ograniczeniem jest tylko niechęć do wykonania pracy skomplikowanej. Często z ust wykonawcy pada pytanie – a po co? Lub stwierdzenie – tak się nie robi?! A następnie – „tego nie da się zrobić!” Słyszałem już to nie raz i pewnie jeszcze nie raz to usłyszę wraz z uśmieszkami – „ot wymyślił sobie pan architekt!” Obecnie już nie zastanawiam się, dlaczego właśnie jest takie podejście, bo „szkoda prądu” i lepiej czas na tłumaczenie poświęcić na szukanie odpowiedniej ekipy wykonawczej. Tworząc nowoczesną architekturę ogrodu nie ma miejsca na pana typu „złota rączka” który potrafi wszystko lecz nic dokładnie. Poprzeczka, jaka jest stawiana przez nowoczesnych właścicieli jest zawieszona ba……rdzo wysoko i wcale się temu nie dziwię. Jeżeli nawet ktoś jest zdziwiony takim podejściem powinien się zapoznać się z liczbami. Aranżacja ogrodu dajmy na to typowego bez większych wymagań razem z roślinami, drzewami itp oraz robocizna to koszt 30 do 80 tysięcy w zależności od wymagań. Koszt wykonania nowoczesnego ogrodu rozpoczyna się od 100 tysięcy mając na uwadze całą posesję (ogród musi być dopasowany do całej posesji) minimum 1500 m2 bez górnej granicy wydatków. Zależy to w głównej mierze od kosztu materiałów (czasami można dostać zawrotu głowy), kosztu urządzeń nie tylko nawadniających, ale również podtrzymujących życie roślin egzotycznych. Samych roślin i robocizny, która zawiera bardzo długą listę zważywszy na przygotowanie podłoża ogrodu od podstaw.

Temat będzie kontynuowany niemniej jednak z pewnością zauważyliście, że w tej publikacji nie ma żadnego zdjęcia, które będzie nawiązywało do tematu. Cóż……właściciele nowoczesnych ogrodów sobie tego nie życzą i wcale się temu nie dziwię. Ich ogród ma być jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny i wart wszystkich pieniędzy. Zdjęcia takie mogę pokazać w swoim portfolio podczas pierwszego spotkania.

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 23.06.2014, in aranżacja ogrodu, Aranżacja ogrodu, nowoczesny ogród, ogród, Ogród, styl ogrodu, wstępny projekt ogrodu and tagged , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Nowoczesny ogród została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: