Pięć żywiołów w chińskim ogrodzie

dzrewa o czerwonych liściach w chińskim ogrodzieZgodnie z teorią o wzajemnym oddziaływaniu na siebie pięciu żywiołów – woda, drzewo, ogień, ziemia i metal – wykazują one powiązania z określonymi stronami świata, liczbami, roślinami a także przedmiotami. Takim przykładem jest skalniak reprezentujący żywioł Ziemi a oczko wodne, które jest żywiołem Wody. Według feng shui liczy się forma a nie materiał, z którego jest dana rzecz, przedmiot wykonana, dlatego może niektórych zdziwić typowy iglak (choinka) w kształcie trójkąta, który reprezentuje żywioł Ognia.

Wzajemne powiązania między żywiołami mogą być niszczące bądź twórcze. Dlatego też należy pamiętać, aby żywioł ognia i wody nie występowały koło siebie, ponieważ ich niszczycielska siła wzajemnie się zwalcza a co zatem idzie w tym miejscu zamiast czuć się zrelaksowanym jesteśmy podenerwowani. Zadrażnienia pomiędzy żywiołami dają efekt odmienny od oczekiwanego zaburzając spokój energetyczny wpływają na wizualny odbiór całego ogrodu. Czujemy, że coś nam nie pasuje nie umiejąc zlokalizować źródła niepokoju. Osoby zainteresowane aranżacją ogrodu przeglądające ten artykuł być może szukają recepty na swój ogród feng shui, lecz należy powiedzieć jedno – takiej recepty nie ma. Każda przestrzeń ogrodu, parki lub małego ogródka jest inna a uzależnione jest to od ukształtowania terenu oraz położenia względem domu. Każda przestrzeń ogrodu żyje własnym życiem w zależności od jego ukształtowania. Nie można sadzić drzew i roślin gdzie się dla lub komuś się podoba. Każda przestrzeń tak jak dom ma swoje wymagania. Za każdym razem teren będzie musiał być inaczej zagospodarowany biorąc pod uwagę nasłonecznienie, kierunek napowietrzenia terenu (wiatry), wymagania glebowe oraz charakter samych mieszkańców. Gdy dojdą do tego specyficzne warunki panujące w tym wycinku krajobrazu okaże się, że przedstawiony projekt ogrodu będzie pasował tylko dla tego terenu. Tylko indywidualny projekt terenów zielonych gwarantuje powodzenie i zadowolenie zleceniodawcy.

Aranżacja chińskiego ogrodu

 

Woda dająca życie roślinom w chińskich ogrodach. Woda jest jednym z najważniejszych elementów ogrodu. Woda przybierała różne formy w ogrodzie np.: rzeka, strumień – symbolizujące życie natury. Woda ma za zadanie tchnąć życie w otaczający ją krajobraz. Była tak kształtowana, aby osoba, która podziwiała ją nie widziała jej końca. Częstym zabiegiem stosowanym w ogrodach Chińskim było zastępowanie wody naturalnej sztuczną. Osuszano i sztucznie kształtowano łożyska strumieni, potoków, jezior i stawów. Potem wypełniano je kamieniami, które odpowiednio rozmieszczano i przysypywano piaskiem. Woda w ogrodzie zarówno naturalna jak i sztuczna wzbogacała całość kompozycji. Woda w ogrodzie to również ciąg komunikacyjny, po których przemieszcza się energia od do. Dobrze zaprojektowany ciąg pieszych pozwoli na zwiedzanie krajobrazu oraz dostęp do poszczególnych partii ogrodu. Wytyczanie ciągu pieszych jest pierwszym etapem projektowania ogrodu i dopiero po zaakceptowaniu przez zleceniodawcę do nich dopasowywane są nasadzenia i roślinne wyspy. Oczywiście mowa jest tutaj o pustym terenie na którym powstanie wycinek krajobrazu. Chiński ogród to przymierze wody i ziemi. Rośliny w chińskim ogrodzie są dodatkiem.

Ziemia i kamienie w ogrodzie

 

kamień jako element żywiołu ziemi w chińskim ogrodzieZiemia i kamienie stosowane w chińskich ogrodach. Góry, czyli bloki skał ze szczelinami odgrywały jeszcze większą rolę niż woda. Są one bardzo cennymi elementami kompozycji ogrodowej. Mogą występować od małych, pojedynczo ułożonych większych głazów lub w małych grupach. Kamienie mogły tworzyć groty, pieczary lub tunele, lecz starano się, aby wszystko swoim wyglądem przypominało elementy przyrody występujące w naturze. Bardzo ceniono kamienie i głazy o regularnym kształcie. Głazy umieszczano w pozycji poziomej, pionowej lub pośredniej. Leżące kamienie zazwyczaj były małych rozmiarów i używano ich w większej ilości (kopcach tworząc wzniesienia). Bardzo cenne były bloki wapienne (wyżłobione naturalnie przez wodę). Durze kamienie można użyć nie tylko do aranżacji ogrodu, ale również tak jak to widzimy na zdjęciu wkomponować w ogrodzenie. Kamienie to materiał trwały i dosyć tani.

Ścieżki i drogi w ogrodzie

 

ścieżka w ogrodzie prowadząca  w koło drzewaŚcieżki i drogi w chińskich ogrodach. Ścieżki czy jak kto woli ciągi pieszej komunikacji są elementem dopełniającym kompozycję ogrodu. Zazwyczaj: wąskie i kręte, wytyczane swobodnie i w taki sposób, aby idąc nimi można było oglądać wszystkie najciekawsze zakątki ogrodu z jednego miejsca. Droga wijąca się wśród skał, mogła być brukowana lub wykonana z mozaiki drobnych kamieni. Kamienie układane były w różne zmniejszające się wzory (rodzaj wąskiego kobierca). Obecnie najczęściej układa się ścieżki komunikacyjne w ogrodzie z kostki brukowej, ponieważ jest to tani materiał, dosyć trwały i można ciąg komunikacyjny szybko wykonać. Oczywiście kostka brukowa nie oddaje charakteru chińskiego ogrodu niemniej jednak mimo wszystko ważne jest w którym kierunku przemieszczamy się po ciągu komunikacyjnym. Ścieżki rozprowadzają energię po całym ogrodzie i należy je tak skonfigurować, aby tak powstała energia nie wypływała na, zewnątrz ale okrążała dom odżywiając go.

Drzewa i krzewy

 

drzewa w chińskim ogrodzieDrzewa i krzewy w chińskich ogrodach. Roślinność, uważano za nietrwały element kompozycji, dlatego odgrywały drugorzędną rolę w ogrodzie. Bardzo często ludzie dziwią się, gdy mówię, że w chińskich ogrodach nie było trawników i nigdy nie sadzono ani nie strzyżono roślinności w symetrycznych układach. Symetryczny układ roślin nasadzeń np. rabaty lub klomby to nie jest chiński ogród, lecz nasza zachodnia symetria. W Chinach uważano, że rośliny powinny się kojarzyć z ulotnymi myślami, dlatego też w różny sposób wykorzystywano symbolikę rośliną w swoich ogrodach. Przykładem może być tutaj tworzenie pewnej grupy roślin, które w porze roku, np. lato-zima miały tworzyć określony efekt wizualny. Takie zamierzone działania wymagały od projektanta ogrodu dobrej znajomości cech charakterystycznych dla danej grupy roślin. Bardzo często stosowano kształtowane ręcznie drzewa „Bonsai” Znalazły one zastosowanie głównie w małych ogrodach. Cechą charakterystyczną chińskich ogrodów były przestrzenie o dziko rosnącej roślinności, które pielęgnowano tak, aby zachować ich naturalny pokrój i piękno.

Autor: Mirosław Mazur

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 13.05.2014, in aranżacja chińskiego ogrodu, Chińskie ogrody and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Pięć żywiołów w chińskim ogrodzie została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: