Skalniak w ogrodzie

skalniak w ogrodzieSkalniak tworzyć może dominujący element ogrodu ( w zależności od wielkości oraz charakteru ogrodu) dlatego jego kompozycja i wielkość powinny być starannie przemyślane. Tworząc projekt kamiennego ogrodu w jednej tylko części posesji lub komponując z całym terenem już na samy początku należy zastanowić się czy skalniak ma być częścią rekreacyjną ogrodu czy tylko ma podnieść wartość wizualną jednej tylko części. Od tego zależy, jakiej wielkości będzie skalniak w ogrodzie oraz cała jego kompozycja. Na załączonych zdjęciach widać jest, że ogród skalny wykonany z kamienia może znajdować się w rogu działki. Podnosząc wartość wizualną tylko tej części posesji.

Projekt skalniaka

projekt skalniakaTworząc projekt skalniaka tworzymy mały lub większy fragment naturalnego systemu (ekosystemu) który będzie zależny od poszczególnych miejsc nasadzeń. Terenów nasłonecznionych lub zacienionych oraz o różnych właściwościach gleby. Właśnie w ten sposób powinno się podejść do projektu skalniaka lub kamiennego ogrodu. Nie ma tutaj mowy o żadnej przypadkowości. Przypadkowość w nasadzeniach roślin zawsze kończy się tym samym. Zbyt bujny rozrost roślin zimozielonych będzie skutkował ich przesadzeniem lub nadmiernym przycinaniem. Zbyt bujnie rozwijające się rośliny i krzewy mogą zagrażać innym, światłolubnych, co doprowadzić może do ich przesadzania a tym samym konieczności zmiany właściwości gleby na danym stanowisku.

tarasy ogrodu skalnegoOgród skalny typu tarasowego w którym każda część ogrodu podzielona jest na oddzielne segmenty. W każdym segmencie  znajduje się gleba o odpowiedniej dla danej grupy roślin właściwościach. Dzięki temu w skalnym ogrodzie mogą rosnąć różne rośliny i kwiaty do których gleba będzie odpowiednio dobrana.

Nieodpowiednio wykonany projekt skalniaka może doprowadzić do ciągłych poprawek, czego konsekwencją może być zaniechanie jakichkolwiek dalszych prac. Złe wykonanie fundamentu pod skalniak spowoduje osiadanie gruntu i ciężkich kamieni a tym samym pęknięcia na łączeniach. Można by wymieniać wiele błędów, jakie są najczęściej popełniane nie tylko poprzez nieodpowiednie wykonanie, ale również oszczędności samych inwestorów. Projekt skalniaka musi być jasny, precyzyjny i za każdym razem zadaję zleceniodawcy pytanie. Czy ma to być projekt rozwojowy z możliwością rozbudowy skalniaka czy ostateczny, którego kształt i kubatura nie będzie zmieniana? Są to bardzo ważne informacje podczas projektowania, ponieważ wszelkie wzmocnienia terenu (fundamenty oraz wzmocnienia terenu w danym miejscu) wykonywane są na samym początku i to do nich dopasowane są następne etapy wykonania prac oraz materiał, z którego ma być wykonany skalny ogród. Niektórych prac nie da się wykonać potem, lecz na samym początku.

 

Podsumowanie: przystępując do wykonania skalniaka należy wiedzieć jak on będzie wyglądał po jego wykonaniu oraz z jakich materiałów ma być wykonany. W której części będą przeprowadzone nasadzenia roślin światłolubnych lub takich, które lubią miejsca zacienione lub półcień. To do nich dopasowane zostaną miejsca nasadzeń o odpowiednich właściwościach gleby, które w niektórych przypadkach będą musiały być odizolowane od innej części skalniaka.

Autor: Mirosław Mazur

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 03.07.2014, in ogród, ogród skalny, Ogrody skalne, projekt skalniaka, skalniak, skalniak w ogrodzie. Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Skalniak w ogrodzie została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: