Skalniak

skalniak w ogrodzie wykonany metodą tarasowąSkalniak to część ogrodu która nawiązuje do zbocza góry z kaskadą wodą lub tez bez. Skalniak do tej pory budowany z kamienia polnego o różnych rozmiarach zmienił swój wygląd stając się ozdobą wielu ogrodów. Skalny ogród zmienił swój wygląd nie tylko, dlatego że mamy obecnie dostęp do przeróżnych droższych i tańszych materiałów z których można wykonać przepiękną rzeźbę terenu. Zmieniło się podejście do samego skalniaka. Każdy przecież chce, aby jego skalniak był niepowtarzalny, dlatego spełnienie tychże wymogów to ciężka i niejednokrotnie długa praca.


Oczywiście mowa jest tutaj o skalnikach, które mają przedstawiać wybrany przez zleceniodawcę wycinek natury. To już nie te czasy, kiedy z polnych kamieni ułożonych w pryzmy powstawało coś, co było namiastką prawdziwego skalniaka. Skalniaki tematyczne nawiązujące do upodobanego miejsca, często jest to miejsce, w którym ktoś przebywał na urlopie to całkowite odmienne podejście do samej budowy. Budowy szkieletu, na którym będzie się znajdował skalniak razem z kaskadą wodną i oczywiście oczkiem wodnym. Chociaż istnieją i takie (wedle zamówienia) które posiadają tylko zbiornik do którego spływa woda bez ryb i roślin. To z niego woda jest przepompowana na górny poziom a następnie spływa w formie kaskady lub meandrami ładnie uformowanych pod kontem strumieni. Szemrzące strumienie są najbardziej pożądane, ponieważ oprócz efektu wizualnego musi być też słychać że tam gdzieś w oddali tętni życie. Czasami jednak skalniak znajduje się blisko domu lub nawet (tak jakby z niego się wyłania) przepływająca rzeka przepływa obok a w niektórych przypadkach wpływa pod taras domu. Stosując odpowiednie oświetlenie umieszczone wewnątrz strumienia można podziwiać wieczorami pływające okazy ryb lub innych bardziej wyszukanych „żyjątek” To wszystko jest w zasięgu ręki niemniej jednak należy głęboko sięgnąć do portfela i w trakcie użytkowania również. Jeżeli komuś się wydaje, że pielęgnacja skalniaka nic nie kosztuje to jest w błędzie. Dobrze wykonany system wodny z miejscami zacienionymi, z których będzie czerpana woda do kaskady wodnej oznacza, że cały system został dobrze przemyślany. Skalny ogród z oczkiem wodnym lub systemem połączonych rzeczek musi posiadać miejsca płytkie i głębokie, w których ryby przezimują. Miejsca nasłonecznione z wodą płytką gdzie będą rosły rośliny filtrujące wodę oraz naturalny cień, który ją ochłodzi. Inaczej ryby w okresie letnim mogą się przegrzać lub woda zbyt szybko straci powietrze, czego konsekwencją będą śnięte ryby i rozrastające się glony. Jeżeli nie jesteśmy w stanie stworzyć odpowiedniego ekosystemu w mini skali to lepiej jest zrezygnować z oczka wodnego i ryb a pozostawić jedynie skalniak z kaskadą wodną i zbiornikiem zbiorczym. Jeszcze dziesięć lat temu jak ruszyła moda na skalniaki, oczka wodne itp. posiadacze mniejszych lub większych terenów zielonych prześcigali się w pomysłowości i budowali małe systemy wodne. Po dziesięciu latach większość jest zasypanych, bo właściciele nie mieli na nic czasu i wytrwałości. Posiłkowanie się tylko środkami chemicznymi do uzdatniania wody jest porażką. Prędzej czy później system ten zawali się, gdy zapomnimy o ich dosypywaniu lub dolewaniu. Całe szczęście, że „ryby głosu nie mają” bo by powiedziały nie jedno 🙂

Budowa skalniaka

Budowa skalnego ogrodu rozpoczyna się od dokładnego opracowania planu zagospodarowania przestrzeni. Musimy wiedzieć, jaką rolę będzie on spełniał a wówczas będzie można określić, jaki obszar posesji będzie zajmował. Ważne jest również czy będziemy chcieli posiadać kaskadę wodną z małym zbiornikiem czy też ma to być tylko imitacja zbocza górskiego. Tutaj jedna uwaga! Zbocze skalne w naturze posiada bardzo mało roślinności a jeżeli już tak jest to rosną one w miejscach mniej stromych a więc na tak zwanych półkach skalnych. Czyli …….zadajmy sobie pytanie – czy ma to być prawdziwy, skalniak czy tylko mniej lub bardziej wiarygodna imitacja zbocza górskiego o mniejszym pochyleniu z dodatkiem roślin!

skalniak z kaskadą wodną wykonany z dużych kamieni Czy skalniak ma wyglądać tak jak na zdjęciu pierwszym? Ogród skalny z roślinami występującymi na zboczach górskich, który jest budowany systemem tarasowym. Czy skalniak z kaskadą wodną?  W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z innym systemem budowy skalnego ogrodu. Nakładem pracy oraz wydatkami finansowymi. Same pozyskanie dużych gabarytowo skał jest sporym wydatkiem. Dochodzi do tego utwardzenie podłoża, budowa zbiornika wodnego, który nie będzie pękał i przeciekał oraz systemu nawadniającego i filtrującego wodę. Jak widać to, co wydawać się może tak proste wcale takie nie jest w rzeczywistości. Wiedzą o tym ci, co dziesięć lat wstecz wykopali pierwsze w swoim życiu oczko wodne, które obecnie jest przekształcone w piaskownicę lub ogródek skalny.

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 18.07.2014, in kamienne ogrody, ogród skalny, Ogrody skalne, ogrody skalne, ogrody z kamienia, skalniak, skalniak w ogrodzie, skalny ogród and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Skalniak została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: