Chińskie ogrody

chińskie ogrodyPrzy projektowaniu ogrodu zgodnie z zadami feng shui należy zwrócić uwagę na kierunek przemieszczania się po ciągu pieszych. Ma to niebywałe znaczenie dla przepływu energii wewnątrz ogrodu, która ma zasilić swoją energią całą posesję. Jakość energii uzależniona jest od kompozycji roślin oraz ukształtowaniu terenu. Osoby zainteresowane kształtowaniem terenów zielonych według zasad feng shui z pewnością spotkały się nie raz z publikacjami, z których wynika, że należy posadzić w określonym miejscu taką a nie inną roślinę aby osiągnąć bogactwo i przychylność losu. Są to bzdury „wyssane z palca” ponieważ sztuka feng shui nigdy nie skupiała się na łatwym bądź łatwiejszym zdobywaniu pieniędzy.

chiński ogród

Zdjęcie chińskiego ogrodu – http://polish.cri.cn/

Najważniejsza jest, jakość i równowaga energetyczna, dzięki której jesteśmy zdrowi i zadowoleni z życia. Odpowiednia lokalizacja roślin i krzewów a także małej architektura względem kierunków oraz właściwe ukształtowanie terenu względem domu jest najważniejsza. Dlatego też lokalizacja oczka wodnego lub wniesienie na działce ma większe znaczenie (i oddziaływanie na człowieka) niż ozdobne elementy kultury chińskiej ułożone w bezładzie. Zresztą chiński ogród nie musi zawierać elementów chińskiej kultury, chociaż odpowiednio wkomponowane w krajobraz wzmacniać mogą doznania estetyczne.

Zasadnicze znaczenie przy projektowaniu parków lub ogrodów mają ciągi piesze (chodniki) oraz przepływająca woda znajdująca się na tym terenie. Istotna jest również kolorystyka kwiatów oraz ich kształt, których nasadzenia uzależnione są od kierunku, (czyli strony świata) gdzie mają się znajdować. Sadząc drzewa i krzewy, wytyczając kształt rabat i bieg ciągów pieszych powinniśmy zapewniać harmonijny przepływ dobroczynnej energii chi. Rośliny tak jak i elementy małej architektury nie powinny wywoływać uczucia zagrożenia lub dyskomfortu. Takim przykładem może być duże drzewo znajdujące się zbyt blisko domu lub kaskada wodna o źle dobranych proporcjach. We wszystkim potrzebny jest umiar a w chińskim ogrodzie nade wszystko.

Historia chińskich ogrodów

 

Chiński ogród w mieście Suzhou

Chiński ogród w mieście Suzhou – http://polish.cri.cn/

Historia chińskiej architektury ogrodu sięga daleko w przeszłość i tak za czasów dynastii Zhou sprzed 3000 lat, w Chinach powstawały już ogrody pałacowe. Architektura chińskich ogrodów dzieli się na wielki ogród – cesarski i mniejszy ogród – prywatny. Bardzo ważne w architekturze ogrodów to połączenie piękna budowli sztucznych z krajobrazem naturalnym. Myśl architektoniczna krajów zachodnich dotycząca ogrodów różni się od chińskich ogrodów tym, że poświęca się większą uwagę zasadom geometrii i piękna budowli a roślinność jest tylko jego dodatkiem. Takim przykładem mogą być ogrody w mieście Suzhou, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa 1997 w roku. Reprezentują one typowy artystyczny charakter architektoniczny chińskich ogrodów. Historia Chińskich ogrodów w mieście Suzhou liczy 2 tysięcy lat a do chwili obecnej pozostało kilkanaście takich ogrodów. Ogrody w mieście Suzhou są małe, lecz pięknie zaprojektowane. W ogrodach znajdują się drzewa, sztuczne wzgórza wybudowane dla potrzeb ogrodu a także pawilony, baseny i pomosty.

Poszczególne elementy stosowane w kompozycji chińskich ogrodów.

  • woda i kamień naśladowanie przyrody i symbolizm
  • różne elementy kompozycji takie jak: brama księżycowa, mosty, drogi oraz ścieżki
  • dobór gatunkowy roślinności (śliwy, wiśnie, jaśminy, róże, sosny, jałowce, cedry, bambusy, wierzby)

Autor: Mirosław Mazur

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 13.05.2014, in Chińskie ogrody, ogród, ogrody, ukształtowanie terenu and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Chińskie ogrody została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: