Ogród skalny

ogród skalnyOgród skalny nie musi być odrębnym elementem dekoracyjnym działki. Może być połączony z tarasem tworząc naturalny stok górski lub przedstawiać skarpę okalającą taras lub inne podwyższenie, na którym zaaranżować można miejsce do wypoczynku. Spotkań towarzyskich lub typowego grillowania. Ogrody skalne przeszły ogromną zmianę. Pamiętam jeszcze jak parę dobrych lat wstecz układano wysepkę skalną w ogrodzie, która była imitacją ogrodu skalnego. Bez zaprawy wiążącej z luźno poukładanymi kamieniami. Później takie skalny ogród był „zmorą” każdego właściciela ogrodu. Problem polegał na tym, że pomiędzy kamieniami rozrastały się chwasty, które ciągle trzeba było usuwać. Naprawiać osuwające się kamienie, zapadające się w gruncie.

ogrody skalneObecne ogrody skalne budowane od podstaw posiadają siatkę przeciw kretom. Wyłożone są matą do ściółkowania, na której wysypana jest kora, zrębki lub drobne kamienie nadając atrakcyjności dla tego wycinka krajobrazu. Zabezpiecza się w ten sposób glebę przed rozrastaniem się chwastów. Właścicielom skalnych ogrodów pozostaje nawożenie ziemi, aby rośliny mogły się dobrze rozwijać oraz ich podlewanie, jeżeli projekt ogrodu skalnego nie zawierał systemu nawadniania. Potrzebne są również opryski nie tylko samych roślin, ale również i kamieni, aby mech nie rozrastał się za bardzo. Oglądając kolorowe zdjęcia ogrodów skalnych niektórzy zleceniodawcy decydują się na wysypanie podłoża drobnymi kamieniami sądząc, że poprawny efekt wizualny widoczny na zdjęciach utrzyma się przez lata. W takim przypadku należy pamiętać, że i one muszą być utrzymywane w pewnej czystości, bo inaczej, gdy zszarzeją będą wyglądały okropnie.

Budowa skalnego ogrodu

budowa skalnego ogroduBudowę skalnego ogrodu rozpoczynamy od wybrania koncepcji zagospodarowania przestrzeni. Należy dobre się zastanowić nad wielkością skalnego ogrodu, wysokością oraz w którym miejscu posesji ma on powstać. Liczy się pomysł, lecz odpowiednia wizja skalnego ogrodu powstanie dopiero, gdy będziemy wiedzieli gdzie on ma być i jaką funkcje ma spełniać. Czy tylko dekoracyjną lub rekreacyjną? W pierwszym przypadku możemy obyć się bez wytyczenia ścieżki pieszych, po której będziemy się poruszać. Mając na uwadze ogród skalny o funkcji rekreacyjnej, przemieszczanie się z miejsca (od do) należy wziąć pod uwagę, aby nie niszczyć konstrukcji i niektórych elementów trwałych, które będą się na tym terenie znajdować. Mając na uwadze zbocze pagórka z pewnością trzeba będzie zaprojektować również schody prowadzące na wyższe kondygnacje. Budowa skalnego ogrodu w systemie tarasowym jest dużo trudniejsza, ale efektowniejsza lecz przed wytyczeniem poziomów należy dobrze zastanowić się nad tym jakie rośliny mają na nim rosnąć. Dobrze rozplanowane nasadzenia roślin wzmocnią efekt wizualny to jedno. Po drugie znając charakter poszczególnych roślin będzie wiadomo czy mają one rosnąc w części nasłonecznionej, dlatego inne rośliny rosnące obok nie mogą tworzyć sztucznego cienia. Wybierając rośliny na zacienione stanowiska musimy postarać się o to, aby sztuczny cień stworzyć poprzez nasadzenia krzewów, które ten cień zapewnią nie okresowo a na stałe. Budowa skalnego ogrodu typu „zbocze góry” jest najłatwiejsza do wykonania i mniej pracochłonna. Po zdjęciu w danym miejscu warstwy ziemi można przystąpić do formowania pagórka. Najczęściej jest tak, że zbocze jest nachylone po kontem 30° co ułatwia formowanie skalnego ogrodu lub w miarę możliwości poruszanie się po nim gdy chcemy dokonać napraw i innych czynności które są potrzebne do utrzymania skalnego ogrodu. Zaznaczam, że tak najczęściej jest budowany skalny ogród metodą „gospodarczą” czyli we własnym zakresie.

Profesjonalna budowa skalnego ogrodu jest całkowicie odmienna o tej „gospodarczej” Wynajmując ekipę z wieloletnim doświadczeniem zauważymy, że ich podejście do budowy skalnego ogrodu będzie całkowicie odmienne. Bardziej pracochłonne przygotowanie podłoża i zabezpieczenie przed osiadaniem gruntu. Najpierw zostaną wytyczone i wybudowane ramy skalnego ogrodu a dopiero później zostanie uformowane wzniesienie, które będzie imitacją stoku górskiego. Niestety należy przyznać, że koszt budowy typowego skalniaka również będzie spory, lecz tutaj właśnie teraz na samym końcu należy zadać sobie pytanie. Czy ma to być ogród skalny na lata, którym będziemy się cieszyć czy też ma to być udręka licznych napraw, które spowodowane są erozją gruntu? Ciągłego pielenia poprzez nieodpowiednie zabezpieczenie podłoża oraz przesadzania roślin, które nie chcą rosnąc w danym miejscu lub rosną zbyt intensywnie.

Autor: Mirosław Mazur

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 01.07.2014, in budowa skalnego ogrodu, ogród skalny, Ogrody skalne, ogrody skalne, skalniak, skalny ogród and tagged , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Ogród skalny została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: