Kamienie w ogrodzie

kamień w ogrodzieKamień jest wdzięcznym materiałem. Czym by była aranżacja ogrodu bez kamienia który urozmaica krajobraz. Zwraca uwagę i zachęca do jego zwiedzania. Obecnie mamy do dyspozycji mnóstwo materiałów dzięki którym można wykonać dowolne obiekty w ogrodzie podnoszące wartość wizualną terenów zielonych. Oczywiście z jakich? to już kwestia zasobności portfela niemniej jednak materiał łatwo dostępny taki jak kamień, rzeczne otoczaki można jeszcze kupić dosyć tanio.

Kupimy tanio w momencie, gdy pominiemy zakup kamienia w sezonowych punktach sprzedaży roślin i elementów ozdobnych do ogrodu. W takich punktach kamień kupowany jest na wagę lub przy większych okazach na sztuki. Warto jednak już wcześniej poszukać w okolicy. Kamień zalega siedliska wiejskie i dysponując odpowiednim transportem można pojeździć po okolicy i odpowiednią ilość zebrać za grosze.

kamienna wyspa w ogrodzie

skalniak wykonany z kamienia

kamien w ogrodzie w formie wyspy

Kamienie w ogrodzie o różnej wielkości można wykorzystać, jako wierzchnia warstwa elementów stałych, które już są na terenie lub tworzyć nowe. Kamieniem łupanym można obłożyć fundamenty lub do pewnej wysokości fasadę budynku. Przykład wykorzystania kamienia w ogrodzie to ogród skalny, który powstaje w centralnej części terenów zielonych. Jeszcze przed nasadzeniami, które upiększą centralną część ogrodu.

kamień na studni

 kamienna studnia

 

 

 

 

 

Studnia również nie musi szpecić krajobrazu i można jej wierzchnią warstwę wykonać z kamienia (tak jak widać na zdjęciu) Na zdjęciu poniżej inna studnia, która wyłożona została kostką brukową. Może to być miły akcent przykuwający wzrok.

kostka brukowa w ogrodzie

kostka brukowa na studni

 

 

 

 

 

kamień łupany

Uwielbiam prace z kamieniem. Kamień łupany widoczny na zdjęciu jest wdzięcznym materiałem, ponieważ jest bardzo trwały. Korzystając z różnej wielkości kamienia, kształtu i odmiennej faktury można stworzyć przepiękne murki oporowe podnoszące teren. Skalne ogrody lub nawet rzeki w których zamiast wody sztuczne koryta będą wypełnione drobnymi otoczakami. Każdy, ładnie wykonany element dekoracyjny wzmacnia efekt wizualny dlatego warto się postarać. Efekt wizualny ogrodu jest uzależniony od inwencji twórczej i przy dobrym połączeniu z nasadzeniami oraz pozostałymi fragmentami ogrodu teren nie znudzi się nam tak szybko. Praca z kamieniem nie należy do łatwych (odpowiednie dobranie kamieni, dopasowanie) i bardzo często z braku odpowiedniego fachowca niektóre prace muszę wykonywać samemu. Zresztą niektórzy „fachowcy” unikają wykonywania niektórych prac z kamienia na rzecz innych łatwiejszych w użyciu materiałów lub bardzo dobrzy fachowcy z polecania w sezonie są po prostu zajęci.

Autor: Mirosław Mazur

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 15.05.2014, in aranżacja ogrodu, kamienie, kamienie w ogrodzie, ogród, ogród skalny, Ogrody skalne and tagged , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Kamienie w ogrodzie została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: