Nawożenie ziemi pod trawę z rolki

nawożenie ziemi pod trawę z rolkiZanim rozłożymy trawę z rolki należy wcześniej przygotować podłoże oraz dodać do ziemi nawozów, które dostarczą trawie odpowiednich składników odżywczych. Gleba powinna być nawieziona 14 do 7 dni przed rozłożeniem trawy. Można zastosować nawozy wieloskładnikowe (Nawomix, Sierrablen, Florovit, Amofoska, które wzbogacą glebę w odpowiednie składniki odżywcze. Stosujemy nawozy do trawy w mniejszej niż jest to podane na opakowaniu dawce. Wystarczy około 30 – 35% dawki zalecanej, którą trzeba wymieszać z ziemią na głębokość około 15 – 20 cm.

Przy wyborze odpowiedniego nawozu ważne jest uwzględnienie zasobności gleby w azot, fosfor i potas, dlatego takie prace należy pozostawić fachowej ekipie.

Nawozy do trawy z rolki

 

nawozy do trawy

Trawnik z rolki po dwóch tygodniach od jego ułożenia

Nawomix

Nawomix to lompletny wieloskładnikowy nawóz w postaci granulatu, przeznaczony do nawożenia trawników. Posiada on odpowiednio dobrany skład, który odpowiada potrzebom pokarmowym traw, przez co wpływa na ich optymalny wzrost. Nawomix do zasilania trawnika można stosować od wiosny do końca sierpnia w odstępach 2-3 tygodniowych w dawkach 1 kg na 50 m2 trawnika. Nawomix można dodać do gleby na którą nałożymy później trawę z rolki.

Sierrablen

Sierrablen jest nawozem o kontrolowanym sposobie uwalniania składników pokarmowych przez okres 5-6 miesięcy. Składniki znajdujące się w nawozie uwalniane są powoli zasilając glebę przez dłuższy okres. Straty związane z wypłukiwaniem składników odżywczych wahają się od 5 do 10% w skali roku, w odróżnieniu od nawozów szybko działających i szybko rozkładających się w glebie.

Okres działania: 5-6 miesięcy gdy zasilamy gotowy już trawnik. Do podłoża pod trawnik z rolki dosypujemy 1/3 zalecanej dawki i dobrze mieszamy nawóz z ziemią. Podłoże pod trawnik zasobne jest wówczas w odpowiednie składniki które zapewnią odpowiednie wzrost trawy.

Florovit

Nawóz jest przeznaczony do wszystkich rodzajów trawników – ozdobnych oraz intensywnie użytkowanych. Idealny zarówno do zakładania trawników, jak i trawników wieloletnich. Florovit stosuje się tylko 1-2 razy w sezonie, gdy mamy do czynienia z gotowym trawnikiem. Jedno opakowanie (wiadro 4 kg) wystarcza na 200m2 trawnika. Stosując Florovit do podłoża pod trawnik z rolki mieszamy jedno opakowanie 4 kg z 300 do 400 m2powierzchni ziemi, na której będzie rosła trawa.

Amofoska

Azofoska zawiera kompletny zestaw składników pokarmowych w optymalnym składzie, dlatego można ją z powodzeniem stosować w uprawie warzyw, owoców i roślin ozdobnych. Nadaje się również do zasilania trawnika lub nawożenia ziemi, która ma być podłożem pod przyszły trawnik. Składniki Amofoski są tak dobrane, aby zaspokoić potrzeby z punktu widzenie potrzeb pokarmowych roślin. Amofoskę wymieniłem na samym końcu, ponieważ większość używa tego nawozu do nawożenia gotowego już trawnika. W przypadku nawożenia ziemi pod trawnik lepiej jest dodać więcej Amofoski niż podanych powyżej nawozów.

Wymieniłem tylko te nawozy które stosuję w praktyce. Oczywiście lista jest o wiele dłuższa niemniej jednak po latach praktyki i stosowania nawozów wiem jakie mają (wymienione w liście)  słabe punkty i jak najlepiej jest je stosować. Podłoże pod trawnik musi posiadać odpowiednie składniki odżywcze po to aby cieszyć się zielonym dywanem przez cały sezon

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 19.06.2014, in Trawa z rolki and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Nawożenie ziemi pod trawę z rolki została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: