Jak przygotować podłoże pod trawnik?

jak przygotować podłoże pod trawnikPiękny i zdrowy trawnik wymaga systematycznych prac pielęgnacyjnych. Trawnik można założyć poprzez zasiew lub ułożyć trawnik z rolki niemniej jednak podłoże w jednym i drugim przypadku musi być dobrze przygotowane. Od tego zależy czy trawnik z rolki szybko się przyjmie lub wysiewany będzie posiadał równomiernie rozłożone źdźbła bez pustych placów, które szybko zarosną chwastami. Podłoże pod trawnik to fundamenty i w przypadku zbyt słabych fundamentów budynku będziemy mieli zawsze problemy.

Odchwaszczanie podłoża pod trawnik

Zanim przystąpimy do typowych prac jakim jest przekopywanie ziemi należy teren odchwaścić. Nie będę tutaj podawał jakich chemicznych środków (pestycydów) należy użyć niemniej jednak najpierw odchwaszczamy a później ziemię przekopujemy. Po rozpryskaniu środków odchwaszczających należy poczekać dwa trzy tygodnie, aby chwasty obumarły. Dokładnie nie podam ile czasu jest na to potrzeba, ponieważ zależy to w głównej mierze od pogody. Padający deszcz może przedłużyć oczekiwanie na pożądany efekt lub przyśpieszyć działanie środków odchwaszczających jeżeli są to typowe w sezonie letnim opady przelotne po których intensywnie świeci słońce. Środki chemiczne muszą dostać się głęboko do sytemu korzennego a na to trzeba czasu.

Przekopywanie ziemi pod trawnik

Przekopywanie ziemi pod przyszły trawnik nie należy do prac lekkich, dlatego można posłużyć się glebogryzarką. Samemu przekopujemy ziemię na głębokość łopaty, czyli tak zwany sztych. Przekopujemy całą powierzchnię przyszłego trawnika wyjmując a raczej wydłubując korzenie chwastów układając je na pryzmę, którą później można spalić lub wywieźć. I tutaj jedna uwaga! Odchwaszczamy wcześniej środkami chemicznymi podłoże trawnika, aby nie rozprzestrzeniać glebogryzarką lub łopatą chwastów. Jeżeli mamy na terenie chwasty, które rozmnażają się przez podział kłączy, glebogryzarka pomoże im się rozprzestrzenić. Każdy kawałek korzenia pozostawiony w ziemi jest początkiem problemów, więc dokładnie ziemię przekopujemy, zagrabiamy i usuwamy problemy. Podczas przekopywanie przyjrzyjmy się dokładnie ziemi. Jeżeli jest jasna i lekka oraz szybko wysycha, dobrze jest ją wymieszać z obornikiem lub kompostem. Dobre Ph gleby pod trawnik to odpowiedni wzrost i zielony dywan którym będziemy się cieszyć przez lata. Podczas przekopywanie należy ziemi dostarczyć składników odżywczych dzięki którym trawa będzie szybko i ładnie rosła. Mając do czynienia z słabo przepuszczającą ciężką, gliniastą ziemią można do niej dodać gruboziarnistego piasku. Mając do dyspozycji działkę podmokłą to właśnie teraz w fazie początkowej należy rozłożyć system drenów, które będą odprowadzały nadmiar wody. W zależności od terenu do ziemi można dodać torfu lub ziemi kompostowej i podczas przekopywania dobrze składniki wymieszać.

Problemy z przygotowaniem podłoża pod trawnik

Już na samym początku rodzą się pierwsze problemy z przygotowaniem podłoża i nieporozumienia z inwestorem. Po pierwsze obecnie każdy zamawiający usługę (zakładanie trawnika) śpieszy się, dlatego inwestor chce skrócić czas, oczekiwanie na piękny trawnik. Oczywiście można go skrócić, jeżeli mamy do dyspozycji podłoże o dobrej kondycji. Po przekopaniu ziemi, nawożeniu, zagrabieniu i zwałowaniu mamy już dobre podłoże pod trawnik niemniej jednak nie jest to regułą, że ziemia pod trawnik jest odpowiednia. Mało, kto zdaje sobie sprawę z tego, że należy wspomniane wcześniej prace wykonać myśląc, że po wyrównaniu terenu można od razu rozłożyć trawnik z rolki. Niestety tak nie jest, ponieważ zaraz po przekopaniu i zwałowaniu należy dać ziemi czas, aby odpoczęła oraz „nasączyła” się składnikami odżywczymi zawartymi w nawozach lub oborniku czy też kompoście. Ziemia przed rozłożeniem trawnika z rolki musi być nawieziona aby posiadała odpowiednie składniki odżywcze odpowiednie dla trawy. Nawożenie ziemi pod trawę z rolki jest bardzo ważne i po wymieszaniu gleby z nawozami trzeba tydzień dwa odczekać. Ziemia musi odpocząć po to, aby była jednolita a dzięki temu trawa będzie ładnie i równomiernie rosła na danym terenie.

Wyrównywanie terenu

Glebę, którą przekopaliśmy należy dobrze zagrabić wyrównując teren i ugnieść. Dysponując małą powierzchnią można ją zwyczajowo udeptać lub zwałować (wałem) przy większych terenach. Grabienie i wałowanie ziemi powtarzamy do momentu uzyskania jednolitej płaskiej powierzchni (oczywiście w zależności od zamówionej usługi i aranżacji) Podczas wałowania ziemi wyjdzie na jaw czy podłoże pod trawnik było dokładnie i równomiernie przekopane i przygotowane. Pojawiające się miejsca ziemi luźnej po opadach deszczu zapadną się tworząc nierówności. Podczas wyrównywania terenu zbieramy kamienie i inne organiczne i niepotrzebne części roślin.
CDN

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 19.06.2014, in Trawa z rolki and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Jak przygotować podłoże pod trawnik? została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: