Projekt wstępny terenów zielonych, ogrodu

projekt wstępny terenów zielonychProjekt wstępny wykonywany jest wówczas, gdy poznam upodobania oraz zamierzony styl terenów zielonych, ogrodu. Tereny zielone to nie tylko dobrze ułożony trawnik i modne obecnie tuje obsadzone na obrzeżach. Już po pierwszej wizycie i ustaleniu zasad aranżacji ogrodu można wykonać projekt wstępny, który jest pierwszą ( w praktyce nie jedyną) koncepcją zagospodarowania terenu. Projekt wstępny ewoluuje z czasem, ponieważ wykonany w formacie 3D ukazuje możliwości zagospodarowania terenu. To dopiero teraz po prezentacji multimedialnej widać zamysł architekta krajobrazu oraz możliwości terenu. Zdarza się niezmiernie rzadko aby projekt wstępny był tym właściwym który zostanie później wykonany. Nawet po zaakceptowanie właściwego projektu (docelowego) dochodzi do licznych zmian w trakcie aranżacji ogrodu, ponieważ dopiero w trakcie zmian w terenie widoczne są już pierwsze efekty, które zmieniają charakter terenu.

 Właśnie, dlatego nie podejmuję się wykonywania projektów bez późniejszego nadzoru. Wykonując projekt on-line musiałbym później kreślić następne projekty wraz ze zmianami jakich dokona właściciel poprzez zmianę jego wizji. Z jednej strony nie jest to opłacalne dla zleceniodawcy. Zaś z drugiej, jakiekolwiek poprawki lub wprowadzenie dodatkowych nasadzeń czy zmian architektonicznych ogrodu można przeprowadzić widząc na miejscu zakres prac już wykonanych. Nadzór nad ekipą wykonawczą na każdym z etapów projektu jest bardzo ważny i nie da się tego załatwić drogą mailową.

Przy projektowaniu terenów zielonych nie posiadam szablonów i utartych schematów, ponieważ każdy ogród posiada inny charakter w zależności od możliwości terenu oraz oczekiwań zleceniodawcy.

 

Projekt wstępny terenów zielonych w formacie 3D

 

Projekt wstępny w formacie 3D powstaje po wymiarowaniu terenu. Określeniu stylu terenów zielonych, ogrodu i parku oraz funkcji poszczególnych jego obszarów. Ważne są również upodobania zleceniodawcy. Każdy z nas przecież posiada ulubione rośliny, które chciałby posiadać w ogrodzie lub podążając za modą chce, aby ogród przedstawiał określony styl. Oczywiście modny obecny styl. W praktyce odbywa się to w ten sposób, że określony styl ogrodu oraz zamierzony efekt wizualny jest wskazywany na zdjęciach, które umieszczone są w kolorowych czasopismach. Niektóre z nich mogą być wykonane ze względu na możliwości terenu a inne niestety nie i należy to dokładnie wyjaśnić. Rzadko się zdarza, że zleceniodawca posiada gotową wizję, którą przekazuje w trakcie rozmowy wstępnej. Gdyby tak było nie potrzebny byłby architekt krajobrazu, który przedstawi swoją własną wizję popartą praktyką i długoletnim doświadczeniem.

Wykonanie projektu wstępnego jest nie mniej ważny niż sama realizacja w terenie. Dobrze przygotowany projekt wstępny ogrodu oraz wizualizacja w formacie 3D działa na wyobraźnię. Dopiero od tego momentu rozpoczyna się właściwa współpraca architekta krajobrazu z zleceniodawcą. Zleceniodawca widząc możliwości i efekt wizualny zaprojektowanego ogrodu zaczyna dostrzegać możliwości, których wcześniej sobie nie wyobrażał. Dopiero teraz, po dokładnym zapisaniu wszystkich zastrzeżeń oraz dodatkowych zaleceń zleceniodawcy można wykonać właściwy projekt terenów zielonych. Czy będzie on ostateczny ten, który zostanie wykonany w całości według projektu? Tak jak już wspomniałem wcześniej taki stan byłby idealny ale należy do rzadkości. Zmiana nasadzeń roślin (podyktowana różnymi względami) lub wytyczenie dodatkowych lub zmiana zaprojektowanych ciągów pieszych prowadzi do zmian przedstawionej wizji a tym samym całego projektu. Jedne zmiany skutkują następnymi aż do zakończenia prac adaptacyjnych terenu.

Projekt wstępny ogrodu przygotowany jest w postaci elektronicznej: planu zagospodarowania terenu, zdjęć poszczególnych stanowisk nasadzeń, ciągów komunikacyjnych, filmu (spacer po ogrodzie). Przekazywany jest w momencie podpisania umowy z zleceniodawcą. Wykonanie projektu wstępnego ogrodu trwa do 2 tygodni do 1 miesięcy w zależności od stopnia skomplikowania i charakteru ogrodu. Termin wykonania projektu ogrodu jest określany w umowie. Szczegółowych informacji udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

 

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 13.05.2014, in Aranżacja ogrodu, projekt, projekt w formacie 3D, projekt wstępny, projekt wstępny ogrodu, projekt wstępny terenów zielonych and tagged . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Projekt wstępny terenów zielonych, ogrodu została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: