Nawożenie trawy

nawożenie trawyNawożenie trawy jest bardzo ważne w sezonie wiosenno/zimowym. Od odpowiedniego nawożenia zależy czy będziemy posiadać piękny trawnik. Trawniki nawozi się 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym.Najczęściej stosowanym przez wszystkich nawozem jest Azofoska lub Polifoska. Oczywiście są również specjalistyczne nawozy do trawy, lecz amatorom proponuję zastosować nawozy długo-działające. Najlepiej jest pierwsze nawożenie trawnika wykonać na przełomie marca i kwietnia. Zaraz po pierwszym koszeniu a nie przed. Dostarczamy składników odżywczych takich jak azot, fosfor, potas, a także magnez oraz wapń. Dostateczna zawartość tychże składników zapewni nam ładną i zieloną trawę w sezonie letnim. Oczywiście, jeżeli będziemy latem podlewać trawę wodą.

Czynnikiem pobudzającym trawę do wzrostu jest azot w postaci saletry amonowej który stosujemy 1,5 kg na 100 m2 trawnika. Azot działa szybko i ma wpływ na atrakcyjny kolor trawy oraz jej wzrost. Poprzez nawożenie azotem otrzymujemy dobre krzewienie a tym samym dostateczną trwałość darni. Nawóz azotowy można rozpuścić w wodzie i tym preparatem podlać trawnik lub rozrzucić go po całej powierzchni.

Kolejne nawożenie trawnika przeprowadzamy maju przy zastosowaniu pełnoskładnikowego nawozu Azosofka lub Polifoska.

Tutaj jedna waga: nie można nawozić trawnika podczas suszy, ponieważ i tak to nam nic nie da a dodatkowo nawozy wypalić nam mogą trawę. Do poprawy kondycji trawy przed zimą można użyć nawozu o podwyższonej zawartości fosforu i potasu. Zbyt dożo azotu podanego przed zimą może obniżyć odporność trawy na mróz.

Dysponując trawnikiem z rolki lub tradycyjnym nie możemy zapominać o nawożeniu. Trawnik z rolki po rozłożeniu potrzebuje zasilenia nawozami po to aby mógł szybko się zregenerować i nabrać siły.

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 18.06.2014, in nawożenie trawnika, Trawa z rolki and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Nawożenie trawy została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: