Mały ogród

kolorowy w małym ogrodzie e kwiatMasz mały ogród i nie wiesz jak go urządzić? Przeglądasz kolorowe zdjęcia i widząc piękne ogrody chcesz mieć taki sam lub podobny. Tak robią wszyscy. Oglądają zdjęcia ogrodów a później przenoszą niektóre jego elementy do sobie, ale czy twój mały ogród pomieści to wszystko? Właśnie 🙂


Musisz wiedzieć, że aranżacja małego ogrodu to umiar i dbałość o detale. Podczas aranżacji małego ogrodu należy dokładnie wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć. Zbyt duże nagromadzenie roślin, kwiatów doprowadzić może do pewnego chaosu, który szybko się znudzi. Mały ogród lubi też efektowne elementy dekoracyjne, które sprawiają, że tak mała przestrzeń nabiera klimatu. Ale bez przesady. Efektowne figurki, rzeźby, elementy architektury mogą wszystko popsuć

ranaty kwiatowe w małym ogrodzie które wyglądają schludnie W małym ogrodzie ważne są detale, które tworzą jednolitą całość. Proszę zauważyć, co tak naprawdę się podoba większości. Schludny ogród. Właśnie tak. W momencie, gdy każda roślina, krzew czy skupisko kwiatów posiada dobrze wyznaczone miejsce. Oddzielone od innych, lecz w pewien sposób powiązane ze sobą stwarzają wrażenie schludności. Tak samo jak dobrze dobrana bluzka lub broszka zwieńcza całość tak i mała architektura lub ładne drzewo o barwnych liściach może podkreślić urok małego ogrodu. Nie każdemu z was będzie pasował dziki ogród z bezładnie przeprowadzonymi nasadzeniami. Zresztą…….z czasem okaże się, że ta dzikość jest problematyczna, gdy trzeba będzie mały ogród wypielić. Obecnie małe ogrody lub nawet większe posiadają dobrze zaplanowane miejsca, w których znajdują się skupiska roślin zabezpieczone przed chwastami zrębkami lub korą. Miejsca takie przeplatają się z nasadzeniami roślin zimozielonych, aby w okresie zimowym również cieszyć się terenem zielonym. Chodzi o to, aby w małym ogrodzie nie było pustych miejsc, które w zimę będą postawione roślinności.

Mała architektura ogrodu w małym ogrodzie w postaci drewnianego wozu Mała architektura ogrodu ginie wśród roślin dużego ogrodu, lecz w małym ogrodzie jest to najczęściej punkt centralny. Właśnie, dlatego rzeźby lub inne dodatki muszą być dokładnie dobrane, ponieważ skupiają uwagę. Mało tego! Materiał z którego są wykonane powinien pasować do elewacji budynku i innego wyposażenia posesji.

Jak widać na zdjęciu drewniany wóz jako element dekoracyjny pasuje raczej do małego ogrodu urządzonego w stylu wiejskim.

Kamienne murki, ładne ścieżki porządkują teren i zanim zajmiecie się aranżacją małego ogrodu od ciągu komunikacyjnego powinno się rozpocząć aranżację. Dopiero do komunikacji wewnątrz ogrodu można dopasować zestaw roślin o różnej kolorystyce.

ławeczka stojąca w cieniu Do małego ogrodu najlepiej wybierać rośliny o dekoracyjnych liściach, które są atrakcyjne przez cały sezon. I to, co jest najważniejsze, o czym zapomina większość to naturalny cień.  Mały ogród również powinien posiadać naturalny cień, który uzyskamy poprzez nasadzenia drzew w tym zimozielonych. Cień w ogrodzie zapewni nam murek wykonany z czerwonej cegły jeżeli będzie pasował do stylu ogrodu.

Bardzo często najpierw sadzone są drzewa, rośliny i kwiaty a później w upalne lato przypominamy sobie, że potrzebujemy trochę cienia by w ogrodzie spędzić trochę czasu. Tworzymy go, czym prędzej a później okazuje się, że przepiękne kwiaty lubią stanowiska słoneczne i co teraz zrobić? Przesadzić?

Prowadząc aranżacje małego ogrodu już na samym początku musimy wiedzieć gdzie ten cień będzie pożądany, aby można było wytyczyć miejsce wypoczynku Dopiero później wybieramy rośliny, które będą rosły w cieniu lub bliskim sąsiedztwie.

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 17.07.2014, in aranżacja ogrodu, Aranżacja ogrodu, architektura ogrodu, Ogród, ogrody and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Mały ogród została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: