Skalny ogród

część skalnego ogroduSkalny ogród najczęściej jest kojarzony z dużymi kamieniami, które są poukładane w przeróżne figury geometryczne (najczęściej w kole) wraz z roślinami. Takie skalne ogrody najczęściej widzimy w małych i większych ogrodach, choć podejście do skalnego ogrodu może być odmienne. Skalny ogród może przedstawiać wybrany fragment występujący w przyrodzie. Skalny ogród może odwzorowywać z detalami to, co stworzyła natura, lecz nakład pracy w tym przypadku jest o wiele większy tak samo na takie przedsięwzięcie należy przeznaczyć większe zasoby finansowe.

W tym momencie powstaje pytanie. Czy mnie się to opłaci? Prawdę mówiąc nie wiem czy komuś się to opłaci zlecając wykonanie wodospadu Niagara lub innego fragmentu, lecz najważniejsze jest jedno. Nikt inny nie będzie posiadał takiego skalnego ogrodu a jeżeli już to tylko jego kopię. Budowanie skalnych ogrodów jest moją pasją od lat (kiedyś już o tym pisałem) ponieważ kamień jest wdzięcznym materiałem. Piaskowiec czy też łupki skalne mają to do siebie, że nie starzeję się a co za tym idzie dobrze wykonany skalny ogród będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat. Dobry system nawadniający, zasilający wodospad rzadko ulega uszkodzeniom a jeżeli podejście zleceniodawcy jest właściwe (nie na łapu capu) to można również zastosować odpowiednie naturalne (nie mechaniczne) filtry, które będą oczyszczały wodę cały czas. Wystarczy od czasu do czasu przepłukać w naturalnym filtrze żwir, sito i inne drobne elementy, które filtrują wodę, aby cieszyć się czystą wodą. Brudna woda jest „zmorą” właścicieli większości małych zbiorników wodnych.

oczko wodne z wodospadem Oczko wodne to nie tylko zbiornik wodny, w którym żyją ryby. Dobrze zorganizowane oczko to ekosystem, który ma oczyszczać się samemu a my mamy tylko w tym pomóc w okresie letnim, kiedy glony zaczynają się zbytnio rozrastać. Posiadając akwarium o kubaturze 600 litrów wiele osób zadaje mnie wciąż te same pytanie. Ile czasu potrzebuje, aby utrzymać go w tak dobrym stanie? Odpowiedź jest zawsze taka sama. Jak najmniej! Im więcej czasu musimy stracić na utrzymanie czegokolwiek w dobrym stanie tym szybciej rośnie nasza niechęć, która prowadzi do zaniechania dalszych prac. Tak samo skalny ogród musi posiadać od razu ogólną koncepcję zagospodarowania, aby stworzyć w niektórych miejscach lub na całym skalnym ogrodzie system betonowych podpór (typu fundament) który będzie podtrzymywał cały ciężar. Oczywiście w tym momencie nie chodzi mnie o skalną wysepkę wykonaną z kamieni polnych, które poukładane są jedne na drugim. Chodzi mnie tutaj o tworzenie wycinka krajobrazu, który będzie wyznaczał centrum ogrodu lub stanie się miejscem wypoczynku. Nie ma przyjemniejszej rzeczy nić odpoczywanie w cieniu drzewa a w oddali słychach jest szum spadającej wody z wodospadu. Tylko w tym momencie proszę zauważyć, że pojawiają się kwestie sporne.

  • Gdzie ma się znajdować  skalny ogród?
  • Czy ma on posiadać wodospad?
  • Gdzie ma być cień i miejsce wypoczynku?

Odpowiadając na te trzy podstawowe pytania można pokusić się o wykonanie projektu wstępnego skalnego ogrodu. Projekt wstępny skalnego ogrodu jest tylko po to, aby pokazać możliwości zagospodarowania przestrzeni. Jeszcze mnie się nie zdarzyło, aby projekt wstępny był tym właściwym a nawet już ten właściwy nigdy się nie zmienił w trakcie prac adaptacyjnych terenu. W trakcie budowania skalnego ogrodu pojawiają się różne pomysły moje czy też zleceniodawcy, które przekształcają ogólną koncepcję. Nie ma się, czego wstydzić i pisać, że o tak, moje projekty są od razu tymi właściwymi i od razu trafiają w gusta zleceniodawcy.

budowa skalnego ogrody według zleceniaCałkowity bezsens. Być może tak jest, ale u osób, które wykonują projekty ogrodów on-line. Dlaczego mogą tak powiedzieć? Bo nigdy nie prowadzą nadzoru, lecz mimo to zleceniodawca zawsze zmienia to i owo. Owszem zdarza się, że zmian w projekcie jest brak, ale niezmiernie rzadko a w zasadzie tylko w momencie wykonywania projektu dla firm, które już mają „zaprogramowaną” ogólną koncepcję a jedynie szukają architekta krajobrazu, który wykona projekt według wytycznych. Przypilnuje pracowników i doprowadzi całe prace adaptacyjne do końca. Indywidualne projekty ogrodów skalnych zawsze przechodzą metamorfozę w trakcie ich budowy. I tutaj na koniec dwa zdania najważniejsze, które są zwieńczeniem tekstu tak jak wiecha na dachu budynku. Wykonanie skalnego ogrodu to nic innego jak budowa. Tak samo jak budowa domu czy choćby garażu.

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 22.02.2014, in kamienne ogrody, ogród skalny, Ogrody skalne, ogrody skalne, ogrody z kamienia, skalny ogród and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Skalny ogród została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: