Aranżacja ogrodu

aranżacja ogroduObecnie aranżacja ogrodu to zadbany teren, przepiękne rośliny i drzewa z dodatkiem małej lub większej architektury ogrodu. Architektura ogrodu powinna być wspólna tematycznie i będzie ona inna dla ogrodu nowoczesnego lub angielskiego. Całe szczęście, że monotonne dotychczas ogrody zaaranżowane na płaskiej przestrzeni odchodzą w zapomnienie. Dzisiaj już nie wystarczy szpaler krzewów zielonolistnych lub umieszczone w dowolnym miejscu wysepki kwiatowe oraz tuje znajdujące się na obrzeżach ogrodu. Aranżacja ogrodu wzmacnia statut właściciela. Każdy chce się pochwalić własnym stylem, aranżacją, aby ukazać własny i nietuzinkowy wizerunek wśród wielu innych ogrodów czy też przydomowych ogródków.

Tereny zielone są naszą wizytówką niemniej jednak przy nieodpowiednio dobranej koncepcji zagospodarowania terenu może być zmorą właściciela. Już na samym początku należy zdać sobie sprawę z tego, że aranżacja ogrodu prowadzona z rozmachem doprowadzi do tego, że trzeba będzie na stałe zatrudnić osobę lub ekipę, która będzie ogród doglądała. Okresowe przycinanie roślin, koszenie trawników lub wymiana roślin jest nieodzowna do utrzymania ogrodu w dobrej kondycji.

Stanowiska nasadzeń w ogrodzie

stanowiska nasadzeń w ogrodzieObecne trendy w aranżacji ogrodów to różnica poziomu i pagórkowate wzniesienia oraz wysepki okazałych zielonych krzewów i roślin. Ładnie wytyczone ścieżki dla pieszych prowadzą meandrami swoich krzywizn i łuków po ogrodzie napotykając gdzieniegdzie wysepki zieleni o dobranym do danego miejsca roślin lub drzew. Obecnie bardzo dużą uwagę poświęca się roślinom, ponieważ można tak przeprowadzić aranżację, aby wytyczyć miejsca w których można odpocząć i zaczerpnąć energii zdrowia. Właśnie tak. Każda roślina posiada swoją własną, odpowiednią wartość energetyczną. Energia roślin, krzewów czy też drzew wpływa korzystnie na nasze zdrowie i nie da się tego pominąć przy projektowaniu zdrowej przestrzeni terenów zielnych. Zresztą, po co nam jest potrzebny ogród czy ogródek? Właśnie po to abyśmy mogli w nim wypocząć, nabrać sił i zaczerpnąć energii, która jest potrzebna naszemu organizmowi. Można tak skonfigurować nasadzenia w ogrodzie z ziół, krzewów i drzew, które posiadają odpowiednią odżywczą energię potrzebną dla danego człowieka lub grupy osób, aby można było „naładować baterie”. Oczywiście dopiero rośliny w ogrodzie sprawiają, że jest to fragmentem przyrody, jaki sobie zamarzyliśmy. Dzięki kwiatom i liściom, barwom i kształtom przyjemnie stymulujemy nasze zmysły. Odpoczywamy. Ponadto w decydującym stopniu razem z małą architekturą współtworzą przestrzeń w ogrodzie dając niepowtarzalny efekt wizualny.
Do tego dochodzi jeszcze uwarunkowana porami roku zmienność kształtu roślin, która pozwala zielonej przestrzeni funkcjonować jednocześnie, jako naturalny kalendarz. Z punktu widzenia wschodniej filozofii rośliny pod względem ekologicznym wypełniając odżywczą energią miejsce w którym rosną i rozwijają się. Dzięki temu, że rzucają cień, latem łagodzą upał w otoczeniu domu i za pomocą liści oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Zróżnicowany kąt nachylenia liści roślin i drzew skutecznie tłumi odgłosy otoczenia stwarzając zaciszne miejsce do kontemplacji.

Przygotowanie terenu ogrodu

Przygotowanie terenu pod przyszłą aranżację rozpoczyna się od zapoznania się z możliwościami gleby, na której będą rosły rośliny. Dopiero później będzie wiadomo, w których miejscach, jakie nasadzenia będzie można zastosować. Oczywiście można zmienić PH gleby, kwasowość itp., lecz należy zdać sobie sprawę z tego, że dostosowując glebę do wymogów roślin będzie trzeba to robić cały czas. To właśnie tutaj, na samym początku musi zapaść decyzja. Dostosujemy się do wymogów terenu czy tworzymy nowy teren o warunkach zgodnych z zaleceniami inwestora. Każdy z zleceniodawców posiada swoją wizję, marzenie, które może być urzeczywistnione poprzez nakład pracy niemniej jednak ……czy warto? Oto jest pytanie. Posiadając odpowiednie zasoby finansowe warto jest spełniać swoje marzenia niemniej jednak czy za dziesięć lat będzie nas na to stać. Pogodzenie marzeń z rzeczywistymi możliwościami terenu to uniknięcie późniejszej udręki i pozostawiania ogrodu bez należytej opieki. Sporo jest takich ogrodów na które nikt nie ma czasu lub pieniędzy aby się nimi zająć. To nie jest już nasza wizytówka. To jest porażka, ponieważ każdy patrząc na zarastający ogród chwastami będzie wyrabiał sobie o nas stosowne zdanie.

Inaczej niż domy, mury i płoty, rośliny, rosnąc stale, zmieniają swoje rozmiary – a tym samym obraz ogrodu zmienia się. Projekt ogrodu powinien uwzględniać ich rozrost, aby później ich nie przesadzać tracąc je bezpowrotnie. Dysponując odpowiednim programem do aranżacji ogrodów można zobaczyć jak rośliny i drzewa będą się rozrastały. Jaki cień będą rzucały z czasem, przez co inne mniejsze rośliny nie będą miały lub też nie możliwości odpowiedniego wzrostu. To, co jest bardzo ważne można również podejrzeć ile miejsca będą zajmowały za parę lat a dzięki temu zdecydować się wcześniej czy będą musiały być przycinane lub zapewniając im od razu odpowiednią ilość miejsca na rozrost pozostawić do dowolnego ich wzrostu. Aby umożliwić podjęcie właściwej decyzji przedstawiam najpierw projekt wstępny, pierwszą koncepcję zagospodarowania terenu. Po to, aby można było podjąć właściwą decyzję – JAK wiedząc z góry, że i tak po zaakceptowaniu docelowego projektu będzie on ewoluował. Projekt ogrodu zmienia się w trakcie powstawania, ewoluuje dlatego podejmuję się tylko takich aranżacji terenów zieleni, nad którymi mogę prowadzić nadzór.

Autor: Mirosław Mazur

Reklamy

About Mirosław Mazur

Szczegółowych informacji, które dotyczą aranżacji terenów zielonych, parków, ogrodów udzielam telefonicznie kom: 0794769190 od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 18.00

Posted on 13.05.2014, in aranżacja ogrodu, Aranżacja ogrodu, architektura ogrodu, ogród, Ogród, ogrody, projekt ogrodu, tereny zielone and tagged , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Aranżacja ogrodu została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: